Poľovníci strašia: priviažte si psíka, inak ho zastrelíme!

Pridané: 05.11.2017

Veľa z nás, psičkárov, je milovníkom turistiky a prechádzok so svojim psíkom po našej krásnej prírode. Psík si pobytom v prírode posilňuje fyzickú kondíciu ale i psychické puto s majiteľom. Malebná slovenská príroda je na to ako stvorená.  Veľkým strašiakom pre psičkárov voľne púšťajúcich svojich miláčikov v prírode sú však poľovníci. Aké sú teda naše práva ale i povinnosti po vstupe do lesa (poľovného revíru?).

Slovensko - jeden veľký poľovný revír...

Na Slovensku je v súčasnosti 91% rozlohy našej republiky uznaným a schváleným poľovným revírom. Vyplýva z toho, že poľovný revír sa vlastne nachádza úplne všade mimo miest a obcí a možno zopár chránených území. Riziko stretu s poľovníkmi je teda vysoké. A bohužiaľ, za posledné roky sú známe viac – či menej medializované prípady usmrtenia psíkov počas venčenia. Ročne zastrelia poľovníci na Slovensku priemerne okolo 15 000 psov. Presné údaje udáva Poľovnícka štatistická ročenka, ktorú vydáva Národné lesnícke centrum vo Zvolene. Ide podľa poľovníkov o túlavé, či pytliačiace psy bez majiteľov.

 

Poľovník mi tvrdil, že zákon je na jeho strane...tak...kde je pravda? 

V bežnej praxi sa psičkári veľmi často stretávajú s tým, že poľovníci ich v lese upozorňujú na to, že psík nemôže byť navoľno a je potrebné si ho pripnúť na vôdzku, inak môže byť zastrelený. Psičkár sa často zľakne...a odradí ho to od venčenia v lesoch, či na lúkach. Nuž a na sídlisku na nás zasa „poľujú“ policajti s VZNkami (ktoré sú poväčšine v rozpore zo znením zákona SR), podľa ktorých psík nemôže byť navoľno takmer nikde...

 

Mnoho poľovníkov (najmä tých služobne starších), síce zákony ovláda, ale menej už sleduje (alebo cielene nesleduje) ich novely. Pravda, kedysi poľovný zákon nebol psičkárom veľmi naklonený a v podstate automaticky dovoľoval poľovníkom odstrel psíka ak bol v revírí navoľno a ešte nebodaj behal za zverou. Avšak v roku 2012 Národná rada Slovenskej republiky schválila novelu Zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve. Tento zákon nadobudol účinnosť 1. apríla 2012. Táto novela chráni zodpovedných psičkárov a ich chlpatých miláčikov.

Aké su teda práva a povinnosti psíčkara ?

Aké sú teda naše práva a povinnosti? Podľa zákona SR o poľovníctve psík MÔŽE byť v revíri (ktorý sa začína 200 m. od najbližšej pozemnej stavby) navoľno, ak NIE JE vzdialený od svojho majiteľa viac ako 50 metrov. Ak by sa tak stalo, majiteľovi môže byť uložená pokuta, alebo môže poľovník podľa zákona psíka usmrtiť. AVŠAK výnimku tvoria poľovnícke psíky (vo výkone služby) a psíky, ktoré sú označené obojkom alebo prsným postrojom vo výraznej farbe.

Ako teda minimalizovať riziko usmrtenia psíka poľovníkmi?

Zákon teda ochraňuje psíkov, ktorý od majiteľa neodbiehajú na viac ako 50 metrov, alebo psíkov, ktorí sú viditeľne označení  (reflexné alebo výrazne farebne obojky), ale realita je taká, že aj keď väčšina poľovníkov, ako milovníkov zvierat a prírody nikdy na psíka v lese nevystrelí, nájdu sa aj výnimky...a tie Vám psíka môžu usmrtiť „zákon nezákon“. A aj keď po incidente právne uspejete, Vášho miláčika Vám to už nevráti. Preto odporúčame všetkým psičkárom mať svoje psíky pod dozorom, keď behajú navoľno a nedovoliť im behať a prenasledovať zver! Ak sa tak už nedopatrením stane, mať psíka dobre označeného a pokúsiť sa ho čo najskôr privolať. Prezrite si našu ponuku reflexných viest a šatiek. V tme Vám pomôžu svietiace LED obojky, ktoré si môžete jednoducho dobíjať cez USB. Samotní poľovníci si často takto psíkov označujú a tak len máloktorý by po takom psíkovi vystrelil, keďže je to označenie "psa v práci".

 

Výňatok zo zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmena a doplnení niektorých zákonov

§ 24

Ochrana poľovníctva

(3) Zakazuje sa v poľovnom revíri

d) voľný pohyb psa 19) vo vzdialenosti väčšej ako 50 m od osoby, ktorá psa vedie; to sa nevzťahuje na služobných psov používaných podľa osobitných predpisov 19a) a poľovníckych psov pri výcviku a výkone poľovníctva, 


§ 29

Práva a povinnosti člena poľovníckej stráže

(1) Člen poľovníckej stráže je pri plnení úloh podľa tohto zákona oprávnený

f) usmrtiť v poľovnom revíri voľne sa pohybujúceho psa (voľným pohybom psa je pohyb psa bez vôdzky mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov; za voľný pohyb psa sa nepovažuje pohyb zvláštneho psa bez vôdzky mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov, ak je na základe výcviku ovládaný osobou, ktorá ho vedie.) vo vzdialenosti väčšej ako 200 m od najbližšej pozemnej stavby;23a) to sa nevzťahuje na poľovníckeho psa a na psa, ktorý má nasadený obojok alebo prsný postroj, pričom tieto musia byť vo výraznej farbe odlišnej od farby jeho srsti.

 

Dovolím si ešte vymedziť pojem „zvláštny pes“, podľa Zákona ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov - Zákon č. 282/2002 Z. z. Netreba zabúdať, že takéto zvláštne psy musia byť „vydokladované“ protokolmi o skúškach, alebo preukazmi. Ak máte poľovnícke plemeno psíka, neznamená to, že psík je automatický poľovným psom !

 

Zákon č. 282/2002 Z. z. ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov

§ 2

Na účely tohto zákona

 

a) zvláštnym psom je pes

1. používaný súkromnými bezpečnostnými službami podľa osobitného zákona, 3)

2. používaný horskou službou,

3. používaný pri záchranných prácach pri plnení úloh civilnej ochrany, 4)

4. poľovný,

5. ovčiarsky,

6. vodiaci,

7. používaný počas výcviku alebo súťaže konanej podľa medzinárodného alebo národného skúšobného poriadku.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2017 - 2024 © havkoland.sk